Zastosowanie samochodów dostawczych


W dzisiejszych czasach gospodarki wolnorynkowej mamy do czynienia z bardzo dużą ilością małych i średnich przedsiębiorstw. Bardzo często zajmują się one drobnym handlem, transportem albo inną dziedziną, w której jednak potrzebny jest odpowiedni środek transportu. Samochody dostawcze znajdują zastosowanie w wielu gałęziach biznesu, zwłaszcza, że wykorzystanie samochodów osobowych, zwłaszcza prywatnych nie jest opłacalne.

Czym są samochody dostawcze?

Samochody dostawcze to dość szerokie określenie samochodów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, umożliwiających transport ładunków, zwykle o masie nie większej jak 1-2 ton. Są to samochody osobowe ze zwiększoną przestrzenią ładunkową bądź lekkie ciężarowe. W Polsce do kierowania samochodem dostawczym o masie nie przekraczającej 3,5 tony wystarczy prawo jazdy kategorii B, dlatego też są one bardzo popularne. Ze względu na rodzaj konstrukcji nadwozia można wyróżnić samochody skrzyniowe, van, furgonowe,  pick-upy i specjalne, na przykład chłodnie.

Jak wykorzystać samochód dostawczy?

Ponieważ gama samochodów tego typu może być bardzo szeroka, tak samo ich zastosowanie jest możliwe w wielu dziedzinach. Bardzo często spotykamy się z wykorzystaniem samochodów dostawczych do transportu żywności. Piekarnie rozwożą swoje pieczywo do punktów dystrybucji, mniejsi producenci żywności wykorzystują je również do transportu do sklepów czy restauracji – stałych kontrahentów firmy. Podobnie często niewielkie sklepy spożywcze czy z innymi artykułami posiadają własne pojazdy służące im do przywożenia towaru z hurtowni lub giełdy.

Samochody chłodnie służą często do rozwożenia produktów wymagających utrzymania niskiej temperatury do punktów odbioru. Przedstawiciele handlowi, zajmujący się handlem drobniejszymi rzeczami, na przykład słodyczami czy napojami znanych producentów sprzedawanych w sklepach innych niż typowo spożywcze z lodówek, bardzo często dysponują niewielkimi vanami, by oferując swoje towary mogli je jednocześnie dostarczać.

Firmy remontowe i remontowo-budowlane bardzo często posiadają furgonetki lub pick-upy, dzięki którym mogą wozić sprzęt wykorzystywany przy pracy, jak również dostarczać do klienta materiały potrzebne do wykonania usług. Bardzo często również mniejsze firmy transportowe czy przewozowe w swoje flocie pojazdów posiadają samochody dostawcze umożliwiające przeprowadzki czy przewóz drobniejszych towarów dla klientów.

Jak widać zarówno rodzaje samochodów dostawczych, jak i ich możliwe zastosowanie jest bardzo szerokie. Jeżeli potrzebujemy samochód do transportu w firmie, warto rozważyć zakup odpowiedniego auta dostawczego.


Kategoria: Bez kategorii


Napisz odpowiedź lub dodaj komentarz