Jak złożyć wniosek o akt urodzenia dziecka?

Akt urodzenia dziecka to ważny dokument, który jest niezbędny do uregulowania formalności związanych z dzieckiem, takich jak podanie do szkoły czy składanie wniosku o zasiłek. Wniosek o akt urodzenia dziecka jest bardzo prosty, jednakże musisz wiedzieć, jak to zrobić. W poniższym artykule przedstawiamy sposób na złożenie wniosku o akt urodzenia dziecka.

Gdzie złożyć wniosek o akt urodzenia dziecka?


Wniosek o akt urodzenia dziecka można złożyć osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zazwyczaj znajduje się on w budynku Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy. Najlepiej skontaktować się telefonicznie z Urzędem i umówić wizytę, aby uniknąć długich kolejek.

Pamiętaj, że wniosek o akt urodzenia dziecka można także złożyć poprzez ePUAP, czyli elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej. Wymaga to jednak posiadania certyfikatu kwalifikowanego.

Jakie dokumenty będą potrzebne do złożenia wniosku?


Podczas składania wniosku o akt urodzenia dziecka konieczne będzie przedstawienie kilku dokumentów, które poświadczą tożsamość osoby złożącej wniosek oraz dane osobowe dziecka.

Do dokumentów, które będą nam potrzebne są:
– Wzór wniosku o akt urodzenia dziecka (dostępny w Urzędzie Stanu Cywilnego lub do pobrania z Internetu)
– Dowód tożsamości osoby złożącej wniosek (np. dowód osobisty, paszport)
– Oświadczenie o narodzinach dziecka, wystawione przez placówkę medyczną w momencie porodu
– Świadectwo małżeństwa rodziców dziecka (jeśli takie istnieje)
– Oświadczenie o imieniu dziecka (w przypadku gdy nie nadano go jeszcze w porodzie)

Kiedy należy złożyć wniosek o akt urodzenia dziecka?


Wniosek o akt urodzenia dziecka należy złożyć w ciągu 14 dni od dnia narodzin dziecka. W szczególnych przypadkach, np. w przypadku narodzin dziecka w weekend, ten czas może zostać przedłużony o 2 dni robocze.

Jeśli złożymy wniosek po upływie 14 dni, to musimy zwrócić się o wydanie aktu urodzenia do Sądu Rejonowego w naszej miejscowości.

Jakie opłaty są związane ze złożeniem wniosku o akt urodzenia dziecka?


Wniosek o akt urodzenia dziecka jest bezpłatny. W tym przypadku nie musimy opłacać żadnych dodatkowych kosztów.

Wniosek o akt urodzenia dziecka to niewątpliwie ważny dokument, który pozwoli na uregulowanie wszelkich formalności związanych z narodzinami dziecka. Dzięki prostym krokom, które zostały przedstawione powyżej, składanie wniosku stanie się prostsze i bardziej klarowne.

Udostępnij

Popularne Posty

Tagi