Święto w Niemczech: tradycje, zwyczaje i świętowanie
W Niemczech święta są bardzo ważne i obchodzone z wielką radością oraz tradycją. Niemieckie tradycje świąteczne różnią się nieco od tych znanych w Polsce, dlatego warto poznać zwyczaje, które panują w tym kraju.
Adwent – czas oczekiwania na Boże Narodzenie
W Niemczech adwent to czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Już od pierwszego grudnia w niemieckich domach rozpoczyna się świętowanie tego okresu. Każdego dnia otwierane są kolejne okienka kalendarza adwentowego, a na ulicach pojawiają się jarmarki bożonarodzeniowe, gdzie można nabyć ozdoby, prezenty i tradycyjne potrawy.
Weihnachtsmarkt – bożonarodzeniowy jarmark
Weihnachtsmarkt, czyli bożonarodzeniowy jarmark, to nieodłączny element świątecznych tradycji w Niemczech. W każdym większym mieście można spotkać barwnie oświetlone stragany, na których sprzedawane są ozdoby choinkowe, tradycyjne potrawy i gorące napoje. Jarmarki są również miejscem, gdzie odbywają się koncerty, pokazy światełek i inne atrakcje.
Heiligabend – wigilia
Heiligabend, czyli wigilia, jest jednym z najważniejszych dni świątecznych w Niemczech. Wieczorem tego dnia cała rodzina zbiera się przy wigilijnym stole, który zazwyczaj jest przystrojony świecami i ozdobami. Tradycyjne niemieckie potrawy wigilijne to m.in. kapusta z kluskami, karp smażony w masie cynamonowej oraz piernik.
Der Heilige Abend – Boże Narodzenie
Boże Narodzenie (Der Heilige Abend) w Niemczech jest obchodzone 25 i 26 grudnia. To czas spędzany w gronie rodzinnym, a także okazja do odwiedzenia znajomych i życzenia sobie wzajemnie miłych świąt. Wiele osób wybiera się również do kościoła na pasterkę, aby uczcić narodzenie Jezusa. Tradycyjne niemieckie potrawy świąteczne to m.in. pieczony gęsi i kaczki, sałatki ziemniaczane oraz ciasta i ciasteczka bożonarodzeniowe.